STOLGRAF - drukujemy z tradycją od lat.

 • Szybki kontakt:
 •  
 •  
 • PhoneStanowice: 74 855 79 00 | Świdnica: 74 853 69 97

Informacje techniczne

Obszar roboczy
Istotną czynnością przy rozpoczynaniu pracy nad projektem jest ustawienie strony roboczej. W używanym programie ustaw stronę netto (wymiar „na gotowo”), a następnie dodaj do niej obszar spadu.

Spady
Elementy graficzne dochodzące do krawędzi projektu (m.in. tło, zdjęcia) muszą zostać wypuszczone „na spad”, czyli poza krawędź formatu netto. Zwyczajowa min. wielkość spadu to 2 mm z każdej strony użytku. Wyjątkiem są tu bardziej złożone produkty poligraficzne (katalogi, segregatory, kalendarze), gdzie wymagane mogą być inne wartości spadów.

Bezpieczne marginesy
Wszystkie teksty oraz inne istotne elementy projektu znajdujące się w pobliżu krawędzi użytku muszą być od niej odsunięte o 3 mm. Należy zachować te wartości aby uniknąć przycięcia tekstu podczas obróbki introligatorskiej.

Kolorystyka
Projekty przeznaczone do druku należy przygotowywać w kolorystyce CMYK. Jeśli w projekcie zastosowano inną przestrzeń kolorystyczną (RGB, PANTONE itp.), zostanie ona automatycznie skonwertowana do CMYK. Przy takiej konwersji kolorystyka pracy może znacznie różnić się od kolorów zadanych w projekcie pierwotnie, za co drukarnia nie ponosi odpowiedzialności. Dla zachowania właściwego odwzorowania kolorów należy w pracy stosować kolorystykę CMYK. Projekt nie powinien też zawierać osadzonych profili kolorów.

Rozdzielczość bitmap
Wszelkie mapy bitowe użyte w projekcie przeznaczonym do druku (w tym głównie zdjęcia) powinny mieć rozdzielczość 300 dpi. Zastosowanie wyższej rozdzielczości nie wpływa na poprawę jakości reprodukowanych map bitowych, a jedynie zwiększa wielkość pliku. Bitmapy niskiej rozdzielczości, w tym małe zdjęcia pobierane z Internetu (72 dpi, mały rozmiar obrazu), nie nadają się bezpośrednio do zastosowania w pracach drukowanych.

Tekst w krzywych
Częstym błędem popełnianym w przesyłanych do druku plikach otwartych są brakujące fonty. Aby kroje i wygląd tekstu pozostał zgodny z zamierzeniem grafika należy przekształcić je w krzywe.
W przypadku prac zapisanych w formacie PDF należy prawidłowo osadzić fonty w pliku.

Tekst w kolorze blacK
Częstym błędem dotyczącym składu tekstu jest kolor czarny. Tekst, który w programie graficznym widzimy jako czarny, nie zawsze jest właściwym czarnym dla prac drukowanych. Bywa, że importowanie tekstu z innych aplikacji (np. edytora Word) nadaje mu kolorystykę RGB. Należy zawsze sprawdzić jego składowe i w razie potrzeby zmienić je na CMYK, właściwie dobierając składowe. Szczególnie istotne przy dużej ilości tekstu lub drobnej czy małej czcionce jest zastosowanie K=100% (C0, M0, Y0, K100). Drobny tekst złożony ze wszystkich składowych CMYK (drukowany wszystkimi składowymi CMYK) będzie mniej czytelny i nieestetyczny.

Nadrukowania
Interpretacja opcji nadrukowania (overprint) użytych w pliku zależy od indywidualnych ustawień naświetlarek (poza domyślnym nadrukowaniem koloru czarnego). Dobrą praktyką jest unikanie stosowania w projektach tej opcji, by efekt finalny wydrukowanej pracy zgodny był z zamierzeniem grafika.

Zgodność pliku z zamówieniem
Poprawność przesłanego pliku w odniesieniu do zamówienia jest jedną z pierwszych czynności jakie weryfikujemy. Niezgodność formatu pracy czy ilości stron powoduje wstrzymanie, a czasem wydłużenie terminu realizacji. Aby tego uniknąć sprawdź zawsze czy przesyłany plik odpowiada parametrom złożonego zlecenia.
W przypadku wszelkich ewentualnych zmian w złożonym już zleceniu skontaktuj się z osobą je obsługującą, by usprawnić jego realizację.

Zapis pliku w PDF
Format PDF jest obecnie standardem wymiany plików między urządzeniami oraz preferowanym formatem plików przesyłanych do drukarni. Format ten umożliwia pewne odwzorowanie treści na innych urządzeniach oraz druk. Preferujemy pliki PDF zgodne z Acrobat 4 (PDF1.3).

Zagadnienie technologiczne

Nasycenie kolorów
Maksymalne nasycenie kolorów w zależności od drukowanego podłoża oraz technologii druku:

 • druk offsetowy:
  - na papierach powlekanych (kredy, kartony powlekane): 350%
  - na papierach niepowlekanych (papiery offsetowe, samokopiujące): 250%
 • druk cyfrowy: 250%

 

Przy dużych czarnych powierzchniach (w tym tłach), dla uzyskania najwyższej jakości druku i głębi czerni, zalecamy użycie składowych C30, M30, Y30, K100.

Grubość linii
Minimalne zalecane grubości linii:

 • dla linii o grubości 0,1 pkt: K100
 • dla linii o grubości powyżej 0,3 pkt: od K20 do K100.

 

Wielkość czcionki
Minimalna wielkość czcionki drukowanej więcej niż jednym kolorem lub w kontrze wynosi:

 • dla krojów 1-elementowych: 8 pkt
 • dla krojów 2-elementowych: 10 pkt

 

Formaty plików
Wyjściowym plikiem trafiającym do naświetlarni a następnie druku jest zawsze PDF. Inne formaty plików przesyłane do druku podlegają impozycji i finalnej konwersji do formatu PDF. Dlatego też, by mieć pewność poprawnego odwzorowania w druku przesłanej pracy, zalecamy używanie formatu PDF w przesyłanych do drukarni plikach.
Akceptowane format plików: PDF, CDR, AI, EPS, JPG, TIF, PSD.

W TRAKCIE BUDOWY

Już wkrótce szablony do pobrania.

 • pliki prosimy wysyłać na nasz adres FTP:

  host: ftp.stanowice.nazwa.pl
  login: stanowice_ftpclient
  hasło: Stolgraf_FTP

 • pliki o pojemności do 25 Mb można wysłać na adres e-mail:

  - do zleceń realizowanych przez Stolgraf w Stanowicach – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  - do zleceń realizowanych przez Stolgraf Serwis w Świdnicy – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Copyright © STOLGRAF

Created & modificated by Tomasz Słysz